بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری و اهمیت آن بر رشد و سلامت جنین

بهداشت دهان و دندان در دوران  بارداری و اهمیت آن بر رشد و سلامت جنین

بیماری‌های دهانی در طول دوره بارداری مشکل شایعی است زیرا تقریبا ۴۰ درصد زنان به التهاب لثه، پوسیدگی دندان‌ها و پیوره مبتلا هستند که در صورت عدم درمان به مادر و فرزندش آسیب می‌رسانند.

بهداشت دهان و دندان در دوران  بارداری

بهداشت دهان و دندان در دوران  بارداری  

سایت کودکان ما به نقل از روزنامه الف: زنان باردار از بهداشت دندان‌ها غفلت نکنند

در دوران بارداری زنان نسبت به مصرف برخی موادغذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی سبک دقت بیشتری می‌کنند اما به اهمیت رسیدگی به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود توجهی ندارند.

به گزارش ایسنا، بیماری‌های دهانی در طول دوره بارداری مشکل شایعی است زیرا تقریبا ۴۰ درصد زنان به التهاب لثه، پوسیدگی دندان‌ها و پیوره مبتلا هستند که در صورت عدم درمان به مادر و فرزندش آسیب می‌رسانند.

دکتر «جوزف بانکر» در ایالت نیوجرسی معتقد است یکی از مشکلات شایع در میان زنان باردار التهاب لثه است که باعث قرمزی، التهاب و ورم لثه‌ها شده و موجب می‌شود به راحتی دچار خونریزی گردد. همچنین برخی از زنان به گونه‌ای از تومورهای خوش‌خیم در دهان مبتلا می‌شوند که پس از وضع حمل طی عمل جراحی خارج شده و یا به خودی خود برطرف می‌شوند.

التهاب لثه در دوران بارداری به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در این دوره اتفاق می‌افتد و این التهاب ناشی از واکنش‌ شدید بدن به پلاک‌های موجود در دهان است. به گفته پزشکان در صورتی که بیماری التهاب لثه در دوران بارداری برطرف نگردد ممکن است موجب بیماری پریودنتال شود که طبق نتایج مطالعات، احتمال زایمان پیش از موعد یا حتی تولد نوزاد با وزن پایین را بالا می‌برد.

پزشکان در مورد بهداشت دهان و دندان به زنان باردار توصیه می‌کنند که پس از مصرف هر وعده غذایی، دندان‌های خود را با مسواک شست‌وشو دهند و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند. علاوه بر این ضرورت دارد زنان باردار در این دوران و پیش از آن با مراجعه منظم به دندانپزشک نسبت به سلامت دندان‌های خود مطمئن شوند.

همچنین یکی از مشکلاتِ زنان در دوران بارداری حالت تهوع به هنگام صبح است. در این مواقع از مصرف مواد شیرین که برای دندان‌ها نیز مناسب برای سلامت دندان‌ها مشکل خواهد بود اما خوردن میوه و سبزی، خشکبار و پنیر توصیه مفید است.

بزاق دهان طبیعی‌ترین مکانیزم برای حفظ سلامت دهان و دندان است به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می‌کنند جویدن آدامس‌های بدون قند می‌تواند در افزایش ترشح بزاق و پاکسازی دندان‌ها موثر باشد.

سایت کودکان ما به نقل از جام جم آنلاین :بزاق مادر، اولين وسيله انتقال باكتري هاي عامل پوسيدگي دندان به نوزاد است

نويسنده: پونه شيرازي
بسياري از خانم ها تصور مي كنند كه بارداري به پوسيده شدن دندان ها و بروز مشكلات دنداني در آنها منجر مي شود؛ اما چنين تصوري يك باور اشتباه محسوب مي شود، چراكه تاكنون ارتباطي بين پوسيدگي دندان و بارداري به طور قطعي مشخص نشده است. در واقع پوسيدگي دندان، در تمام دوران زندگي و از جمله طي بارداري به عملكرد باكتري ها در دهان، رژيم غذايي حاوي كربوهيدرات و بهداشت ضعيف دهان باز مي گردد.
    بر همين اساس دكتر آرش منصوريان، دانشيار و مدير گروه بيماري هاي دهان و فك و صورت دانشگاه علوم پزشكي تهران بشدت بر حفظ بهداشت دهان و دندان طي بارداري تاكيد مي كند و مي گويد: كنترل روند پوسيدگي طي بارداري بسيار مهم است؛ زيرا بزاق مادر، اولين وسيله انتقال باكتري هاي عامل پوسيدگي دندان به نوزاد است.
    اين متخصص بيماري هاي دهان در گفت و گو با جام جم اين تصور را كه از دست رفتن حداقل يك دندان در هر بارداري امري اجتناب ناپذير است، نادرست مي داند و توضيح مي دهد: برخي افراد تصور مي كنند كه طي بارداري، كلسيم دندان هاي مادر به تامين نياز جنين اختصاص مي يابد، در حالي كه نياز كلسيمي جنين از طريق ذخيره استخواني مادر تامين مي شود. به اين علت مصرف كلسيم براي حفاظت از دندان ها مجاز نيست و فقط ممكن است پزشك براي تامين نيازهاي تغذيه اي عمومي مادر و كودك، كلسيم تجويز كند.
    
    خونريزي از لثه زياد اتفاق مي افتد
    شايع ترين عارضه دهاني در دوران بارداري ژنژيويت حاملگي يا همان خونريزي و حساس شدن لثه ها نسبت به محرك هاي موضعي همچون مسواك است.
    دكتر منصوريان درباره اين عارضه مي گويد: خونريزي از لثه ها ناشي از التهاب لثه ها و افزايش ترشح هورمون استروژن طي بارداري است كه معمولااز ماه دوم بارداري شروع مي شود. اين متخصص به جرم دندان نيز به عنوان يكي از عوامل موثر در خونريزي از لثه ها اشاره مي كند و مي افزايد: جرم گيري و حفظ بهداشت مناسب دهان طي بارداري ضروري است و بنابر تاكيد دندانپزشكان در صورتي كه جرم ها به ايجاد ضايعه هاي خونريزي دهنده منجر شود يا جويدن را با مشكل روبه رو سازد، بايد از طريق جراحي يا ليزر برداشته شود.
    
    3 ماهه دوم بارداري؛ زمان رسيدگي به مشكلات دنداني
    سه ماهه دوم بارداري بي خطرترين دوره براي انجام هر نوع اقدام درماني در حوزه پزشكي و دندانپزشكي است؛ البته در هر شرايطي بهتر است كارهاي اساسي دندانپزشكي يا اعمال جراحي مهم را تا بعد از زايمان به تاخير انداخت.
    به گفته دكتر منصوريان اوايل سه ماهه سوم هم، زمان خوبي براي درمان هاي معمول دندانپزشكي است، اما بعد از اواسط سه ماهه سوم نبايد هيچ گونه عمل دندانپزشكي انتخابي براي باردار صورت بگيرد.
    نكته بسيار مهم آن كه بارداران بايد از دراز كشيدن طولاني مدت روي صندلي دندانپزشكي اجتناب كنند تا دچار عوارض ناشي از كاهش فشارخون نشوند. درباره سه ماهه اول بارداري نيز به علت آسيب پذير بودن جنين در اين دوره هيچ گونه عمل دندانپزشكي انتخابي نبايد انجام گيرد.
    
    ترس از راديوگرافي هاي دنداني
    انجام راديوگرافي دنداني در دوران بارداري از مواردي است كه هنوز مورد بحث است. بي شك از كاربرد اشعه طي بارداري بويژه در سه ماهه اول بايد اجتناب كرد، زيرا جنين در حال رشد به طور خاصي مستعد آسيب هاي ناشي از پرتونگاري است.
    دكتر منصوريان اضافه مي كند: چنانچه انجام درمان هاي دندانپزشكي ضرورت پيدا كند، معمولابراي تشخيص صحيح و درمان مناسب نياز به راديوگرافي خواهد بود. در چنين شرايطي استفاده از روپوش هاي سربي ضروري است. با اين حال تاكيد مي شود كه باوجود ناچيز بودن خطرات راديوگرافي هاي دندانپزشكي، دندانپزشك نبايد در دوران بارداري بي پروا اقدام به تجويز آن كند؛ يعني راديوگرافي بايد به طور انتخابي و فقط هنگام ضرورت و به منظور رسيدن به اهداف تشخيص و درمان مناسب انجام شود.
    
    استامينوفن؛ بهترين داروي مسكن در بارداري
    بسياري از بارداراني كه به رفع مشكلات دنداني خود اقدام مي كنند براي استفاده از مسكن ها در دوره بعد از درمان دچار ترديد هستند و به همين علت حاضرند درد بكشند، اما مسكن نخورند.
    دكتر منصوريان براي رفع نگراني چنين افرادي مصرف استامينوفن را به عنوان بهترين داروي مسكن انتخابي طي بارداري توصيه و اظهار مي كند: مصرف آسپرين ها خطر انقباض مجاري عروقي، خونريزي هاي پس از زايمان و تاخير در زايمان را به دنبال خواهد داشت كه اين خطر در سه ماهه سوم افزايش مي يابد.
    درباره آنتي بيوتيك ها نيز پني سيلين ها، اريترومايسين و سفالوسپورين ها براي مادر باردار و فرزندش بي خطر است. در صورت كنترل نشدن عفونت با اين داروها بايد ميزان مصرف دارو را افزايش داد يا دفعات تجويز را بيشتر كرد. همچنين تتراسايكلين در دوران بارداري نبايد تجويز شود، اما بهترين توصيه به بارداران براي درمان مشكلات دنداني آن است كه راديوگرافي ها، اعمال ترميمي، روكش دندان و جراحي هاي مهم را تا بعد از بارداري به تاخير اندازند.
نظرات بییندگان :