بهترین زمان مصرف قرص آهن

بهترین زمان مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن ممكن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست داشته باشد به همین دلیل توصیه می‌شود كه قرص آهن بعد از غذا مصرف شود و عوارض مصرف آن كم‌تر می‌شود.

بهترین زمان مصرف قرص آهن در حاملگی

بهترین زمان مصرف قرص آهن در حاملگی

بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب‌
دکتر شیخ الاسلام گفت: برای جذب بهتر آهن غذا، باید از مصرف چای، قهوه و دمکرده‌های گیاهی یک ساعت قبل از غذا و حداقل ۲ ساعت پس از غذا و نیز از مصرف چای پررنگ خودداری شود.
همچنین به منظور کاهش اختلالات گوارشی و جذب بهتر آهن، بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از غذا یا شب قبل از خواب است.
وی افزود: رقیق شدن خون که بتدریج طی دوران بارداری ایجاد می‌شود، سطح هموگلوبین را به محدوده کم‌خونی می‌رساند که این امر طبیعی است.
وی علل کم‌خونی در دوران بارداری را مصرف نکردن منابع غذایی آهن‌دار، از دست دادن خون طی دوران قاعدگی (قبل از بارداری) و بارداری‌های مکرر بویژه بارداری‌های با فاصله کم عنوان کرد و افزود: کمبود  اسید فولیک یا کمبود ویتامین ۱۲ B (آنمی مگالوبلاستیک) بندرت می‌تواند علت کم‌خونی در دوران بارداری باشد. در صورتی که علت کم‌خونی، کمبود اسید فولیک تشخیص داده شود مصرف منابع غذایی غنی از این ویتامین و عمل به توصیه‌های تغذیه‌ای ارائه شده در مبحث مکمل اسید فولیک برای مادران پیشنهاد می‌شود.
رئیس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران  گفت: در صورتی که کم‌خونی با تجویز مکمل آهن اصلاح نشد، باید کمبود اسید فولیک  و کمبود ویتامین ۱۲ B را به عنوان علت کم‌خونی در نظر گرفت. در درمان کم‌خونی  و فقر آهن علاوه بر توصیه‌های تغذیه‌ای باید در مورد مصرف روزانه و منظم مکمل آهن از مادر باردار سوال و بر مصرف آن تاکید کرد.

مدیر اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: مصرف قرص آهن ممكن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست داشته باشد به همین دلیل توصیه می‌شود كه قرص آهن بعد از غذا مصرف شود و عوارض مصرف آن كم‌تر می‌شود.
ترابی اضافه كرد: بهترین زمان برای مصرف مكمل آهن شب قبل از خواب است. زنان باردار نباید مصرف قرص آهن را قطع كند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولاً این عوارض قابل تحمل شده و یا كلاً برطرف خواهند شد.
وی افزود: از مصرف همزمان شیر، فرآورده‌های لبنی و قرص آهن خودداری شود، زیرا كلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می‌كند.
مدیر اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: نیاز به اسید فولیك در دوران بارداری افزایش می‌یابد. به دلیل نقش اسید فولیك در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مكمل از سه ماه یا حداقل یك ماه قبل از بارداری شروع شود.


منبع : گروه سلامت سیمرغ

نظرات بییندگان :