بهترین راه انتخاب برای خرید اسباب بازی مناسب سن و سال کودکان

بهترین راه انتخاب برای خرید اسباب بازی مناسب سن و سال کودکان

یكی از نكات اساسی كه در انتخاب اسباب بازی كودك وجود دارد این است كه كودكان خردسال عادت دارند، همه چیز را به سوی دهان ببرند. بعضی از اسباب بازی‌ها مانند اسباب بازی‌های كوچك، دكمه، تیله

بهترین راه انتخاب برای خرید اسباب بازی مناسب سن و سال کودکان

هنگامی که برای کودک‌تان اسباب‌بازی انتخاب می‌کنید، باید آنها را به دقت وارسی کنید تا مطمئن شوید که باعث صدمه‌دیدن نمی‌شود.
مطالعات روانشناسی نشان داده است که بازی نه تنها جنبه سرگرمی برای کودکان دارد بلکه در رشد آن ها نیز بسیار تاثیر گذار است. اسباب بازی باید مناسب سن, علایق و توانایی های ذهنی و رشدی کودک باشد. در حقیقت چون خواسته ها و تمایلات کودکان به لحاظ فیزیولوژی و روانشناسی در سنین مختلف فرق می کند, پس بهتر است در هر سن و سالی اسباب بازی مناسب همان سن را برای آن ها تهیه کرد تا موجب رشد فکری و شخصیت آن ها شود.
اهمیت اسباب بازی
اسباب بازی باید ذهن کودک را برانگیزد و او را به سوی خلاقیت و نوآوری سوق دهد و بتواند کودک را از راه بازی با زندگی آشنا کند. مثلا قیچی برای بریدن, خمیر بازی برای شکل دادن, انواع پازل ها, لگوها و وسایل پیچ و مهره دار که به هماهنگی بین حرکات چشم و دست کمک می کنند. در سایت فکر نو در این زمینه مقاله ای  با عنوان  اسباب بازی  به فعالیت های خلاقیت آمیز کودکان کمک می کند نوشته شده است که برای مطالعه بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید.
اسباب بازی هر چقدر بتواند حواس بیشتری از کودک را به کار گیرد لذت بیشتری در آن ایجاد می کند. کودکان چیزی را که لمس کنند, ببینند و بشنوند بیشتر از آن لذت می برند تا چیزهایی که فقط مشاهده کننده آن باشند. وسایل بازی خوب می تواند تصورات و تخیلات کودک را گسترش بخشد و میل کنجکاوی و اکتشاف را در او پرورش دهد. همچنین اسباب بازی 
ها باید مستحکم و آنقدر با دوام باشند که کودکان بتوانند مدت طولانی با آنها بازی کنند و زود خراب نشوند.
ازی یكی از كاركردها و نیازهای كودك محسوب می‌شود كه ضمن سرگرم كردن كودك ، او را برای ورود به زندگی واقعی آماده می‌سازد. اما انتخاب اسباب‌بازی مناسب موضوعی است كه باید مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد. هیچ چیز برای كودك جای اسباب بازی را نمی‌گیرد. او با اسباب بازی خود تنها بازی نمی‌كند، بلكه اسباب بازی را تبدیل به موجودی جاندار می‌كند كه با او دوست می‌شود، دعوا می‌كند، درد‌دل می‌كند، نصیحت می‌كند، نگرانی‌هایش را در میان می‌گذارد و استرس خود را تخلیه می‌كند. طبیعی است كه در این بین اسباب بازی‌های مورد استفاده كودك نیز اهمیت زیادی دارد.
● خوراكی نیست‌
یكی از نكات اساسی كه در انتخاب اسباب بازی كودك وجود دارد این است كه كودكان خردسال عادت دارند، همه چیز را به سوی دهان ببرند. بعضی از اسباب بازی‌ها مانند اسباب بازی‌های كوچك، دكمه، تیله و... ممكن است مجاری هوا را مسدود كنند و موجب خفگی شوند، به همین علت توصیه می‌شود تا سن ۳ سالگی اسباب بازی‌هایی در اختیار كودك قرار دهید كه موجب خفگی او نشود. از طرف دیگر كودكان، مخصوصا بین ۶ تا ۱۸ ماهگی، به هر چیز گاز می‌زنند. 
اسباب‌بازی باید از جنسی باشد كه در اثر گاز زدن نشكند. برای این سن كودكان اسباب بازی‌های نرم و قابل شست‌وشو و نشكن مناسب‌تر است. توجه داشته باشید كه قسمت‌های مختلف اسباب‌بازی خوب به هم متصل شده باشد؛ چون اگر زود از هم جدا شده یا بشكند؛ ممكن است قسمت‌های شكسته شده به كودك شما آسیب برساند.
● سربی نشوید
اگر اسباب بازی از سرب ساخته شده باشد، بسیار خطرناك است؛ زیرا سرب به علت نرمی زیاد به دست كودك مالیده می‌شود و به هنگام خوردن چیزی وارد بدن شده، باعث مسمومیت تدریجی در او می‌شود. این موضوع شامل اسباب‌بازی‌هایی كه حاوی رنگ‌های دارای سرب هستند نیز صدق می‌كند. نكته دیگر این‌كه نشریات و روزنامه‌ها هم سرب دارند اگر كودك آنها را بخورد همراه مركب، سرب وارد بدن او می‌شود.
● در مضرات تفنگ‌
تفنگ، اسباب‌بازی مورد علاقه اكثر كودكان است. البته روان‌شناسان مخالف اسباب‌بازی‌های خشن هستند و معتقدند اسباب‌بازی نباید كودك را به سوی خشونت و تكرار رفتارهای خشن سوق دهد. از سوی دیگر بیشتر این اسباب بازی‌ها به نحوی ساخته شده اند كه صداهای بلندی تولید می‌كنند.كودكان نیز علاقه دارند كه بچه‌های دیگر را غافلگیر كرده و به همین خاطر تفنگ را در نزدیك گوش آنان به صدا درمی‌آورند. در این حالت ممكن است پرده گوش كودك صدمه دیده، موجب آزار و اذیت او شده یا برای همیشه او را از داشتن یك گوش سالم محروم كند.
● اسباب بازی خوب‌
متخصصان علوم رفتاری معتقدند اسباب بازی باید باعث فكر كردن و رشد تخیل كودك شود یا او را با مفاهیم مختلف مثل رنگها شكل‌ها و... آشنا سازد. از طرف دیگر متناسب با سن او باشد. اگر اسباب بازی برای كودك سخت باشد او را خسته می‌كند و اعتماد به نفس او را كم می‌كند. از سوی دیگر اگر خیلی ساده هم باشد كودك را به فكر كردن وادار نمی‌كند. اسباب‌بازی مناسب، اسباب‌بازی‌ است كه خود كودك بازی كند نه این‌كه اسباب‌بازی، بازی كند و كودك تماشا كند. از این منظر تمام اسباب بازی‌های باطری دار زیر سوال می‌روند. اسباب‌بازی‌هایی هستند كه شكل و اندازه‌ای خاص ندارند و كودك می‌تواند به ذوق و سلیقه خود آنها را تغییر دهد، زیرا بسیار به رشد خلاقیت كودك كمك می‌كند.   
 انتخاب اسباب بازی مناسب با سن کودک
تحقیقات نشان داده اند از زمانی که نوزاد می بیند و بوها و صداها را تشخیص می دهد می توان با در اختیار گذاشتن اسباب بازی های مناسب توانایی هایش را افزایش داد و استعداد نوزاد را شکوفا کرد. برای این سنین باید اسباب بازی های سبک را انتخاب کنید, سعی کنید این اسباب بازی ها نرم, ضد حساسیت و دارای رنگ های روشن باشند, رنگ روشن باعث جلب توجه بیشتر کودک می شود. برای نوزادان خیلی کوچک که هنوز توانایی بازی ندارند بهترین وسایل, اسباب بازی هایی برای نگاه کردن و یا گوش دادن هستند که شنوایی و بینایی کودک را تقویت می کنند.
در سنین بالاتر کودکان فعالیت بدنی بسیار زیادی دارند و اسباب بازی هایی که از آن ها بالا بروند و آن ها را حرکت دهند برایشان مناسب تر است, چیزی مثل سه چرخه برای بازی های بیرون از منزل و وسایلی مثل جعبه های بازی با شن های بهداشتی, ماشین های کوچک, توپ های بادی بسیار بزرگ و وسایل حفر زمین, گزینه های خوبی هستند. در سایت پزشکان بدون مرز در مقاله ای با عنوان روش انتخاب اسباب بازی ایمن برای کودکان تمامی نکات درباره ویژگی های اسباب بازی کودکان, با توجه به بازه سنی آن ها آورده شده است که در انتخاب اسباب بازی مناسب شما را راهنمایی می کند.
این اصول راهنما را هنگام انتخاب اسباب‌بازی برای کودک در نظر داشته باشید
 اطمینان حاصل کنید که اسباب بازی محکم، خوش‌ساخت و مناسب برای سن کودک است.
به کودک اجازه ندهید با اسباب‌بازی‌هایی که دارای لبه‌ یا نوک تیز هستند یا دارای اجزای کوچکی هستند که کودک ممکن است آنها را ببلعد، بازی کند.
 اطمینان حاصل کنید که اجزای اسباب‌بازی محکم کنار هم قرار گرفته‌اند و شل نیستند.
 برچسب‌های اسباب‌بازی را از لحاظ اطلاعات مربوط به ایمنی بخوانید.
اسباب‌بازی‌های را برای کودک تهیه کنید که غیرسمی، قابل شستشو و بهداشتی باشند.
 نگذارید کودک با اسباب‌بازی‌های با قطر کوچکتر از 4.5 سانتی‌متر و درازای کمتر از 5 سانتی متر بازی کند، زیرا 
ممکن است کودک را در معرض خفگی قرار دهند.

منابع : روزنامه جام‌جم - همشهری آنلاین 


نظرات بییندگان :