برنامه غذایی کودک 6 ماهه - غذاهای مناسب برای نوزادان

برنامه غذایی کودک 6 ماهه - غذاهای مناسب برای نوزادان

البته اولین غذای کودک در شش ماهگی لزوماً نباید غذاهای تهیه شده با برنج باشد. در واقع بسیاری از متخصصان اطفال، میوه‌های پوره یا له شده مانند موز، سیب یا گلابی پخته شده و ...

تغذیه نوزاد 6 ماهه

تغذیه نوزاد 6 ماهه

غذاهای مناسب برای نوزادان

غذاهای تکمیلی متناسب با سن کودک
تغذیه کودکان 4 تا 6 ماهه: هر چند برخی از متخصصان شروع غذاهای کمکی را به دلیل وزن‌گیری بعضی از کودکان از 4 ماهگی در نظر می‌گیرند و اما توصیه اکثر پزشکان اطفال به دلیل احتمال بروز آلرژی و کامل نبودن سیستم هضم و جذب، همان 6 ماهگی است. مقدار شیر توصیه شده در این سن هر 3 تا 4 ساعت شیر مادر یا حدود 1000 میلی‌لیتر (34 انس) شیرخشک است، اما غذاهای جامد را می‌توان قبل یا بعد از شیردهی یا در بین شیردهی به کودک داد. البته اولین غذای کودک لزوماً نباید غذاهای تهیه شده با برنج باشد. در واقع بسیاری از متخصصان اطفال، میوه‌های پوره یا له شده مانند موز، سیب یا گلابی پخته شده و سیب‌زمینی شیرین مخلوط با شیر کودک را نیز به عنوان اولین غذای کودک توصیه می‌کند. بهتر است هر ماده غذایی را از یک قاشق غذاخوری شروع و به تدریج به مقدار آن اضافه کنید.
از غذاهای دیگری که می‌توان به کودک 6 ماهه داد، پوره سبزیجات مانند هویج و لوبیا سبز پخته و غلات مانند غذای برنجی و ذرت مخلوط با شیر است. برای تهیه غذای برنجی در خانه می‌توان از پودر برنج (که بهتر است سبوس‌دار و غنی شده با آهن باشد)، استفاده کرد که با کمی آب پخته و با شیر یا شیر خشک مخلوط شده باشد.
به تدریج تعداد دفعات تغذیه کودک را افزایش دهید و از یک بار در روز به 3 بار در روز برسانید. ضروری است که بعد از هر ماده غذایی دقت کنید کودکتان هیچ‌گونه علائمی از واکنش‌های آلرژیک نشان ندهد، بنابراین همیشه از یک نوع ماده غذایی ساده شروع کنید و پس از 5 ـ4 روز ماده غذایی بعدی را به مخلوط اضافه کنید. برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین‌های مهم توسط کودک می‌توانید به او قطره‌های ویتامینی A و D بدهید. این موضوع به خصوص در مورد کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند یا نوزادانی که کمتر از 500 میلی‌لیتر شیر خشک در روز مصرف می‌کنند، مهم است.
هر چند برخی از متخصصان شروع غذاهای کمکی را به دلیل وزن‌گیری بعضی
از کودکان از 4 ماهگی در نظر می‌گیرند و اما توصیه اکثر پزشکان اطفال به دلیل احتمال بروز آلرژی و کامل نبودن سیستم هضم و جذب، همان 6 ماهگی است

غذای نوزاد 6 ماهه
تغذیه کودکان 6 تا 8 ماهه: در این سن نیز همچنان به کودک غلاتی که آلرژی کمتری ایجاد می‌کنند، مانند غذاهای تهیه شده از برنج سبوس‌دار، ذرت و بلغور جو که خوب آسیاب شده باشند، بدهید (٢ تا ٣ بار در روز). همچنین در این سن از میوه‌های پخته شده یا رسیده خام یا مخلوط چند میوه که در کودک ایجاد حساسیت نکند، می‌توان استفاده کرد. سبزیجاتی مانند هویج، لوبیا سبز و نخود سبز نیز همراه با گوشت مرغ و در 8 ـ7 ماهگی می‌توان به صورت سوپ‌های مخلوط و کاملاً میکس شده به کودک داده شود. از 8 ماهگی می‌توانید به کودک ماست پرچرب بدهید (یک‌چهارم تا یک‌سوم فنجان). در صورت دادن آب‌میوه به کودک، یک قسمت از آن‌ها را با 2 قسمت آب رقیق کنید (حدود 4ـ 2 انس).
 

 

دستور غذا برای کودکان 6 ماهه
پوره هویج

مواد لازم:

سیب زمینی بزرگ یک عدد
هویچ کوچک دو عدد 
جعفری یک ساقه
نمک کمی 
کره کمتر از یک قاشق چای خوری
شیر یک چهارم لیوان (شیر مادر یا شیر خشک به صورت محلول)

روش تهیه:

سیب زمینی، هویچ و جعفری را با آب می شوییم . پوست سیب زمینی و هویچ را می گیریم و آنها را به قطعات کوچک خرد می کنیم. در یک ظرف کوچک کمی آب سرد می ریزیم و هویچ و سیب زمینی های خرد شده را با نمک و جعفری به آن اضافه می کنیم . ظرف را تا حدود نیم ساعت روی گاز می گذاریم تا مواد خوب بپزد. مواد را(به جز جعفری) از داخل آب برمیداریم و کاملاً مخلوط (میکس) می کنیم . در آخر کره و شیر را اضافه می کنیم . 

   

تغذیه مناسب در 6 ماهه دوم زندگی
بهترین زمان اثرگذاری شیر مادر تا 6 ماهگی است. پس از آن شیر مادر نمی‌تواند نیازهای مختلف کودک به املاح و ویتامین‌های مختلف به خصوص آهن را برآورده کند. به همین دلیل هم سوءتغذیه در بسیاری از کودکان بروز می‌یابد به طوری که هر ساله 10 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان از بین می‌روند.

سوءتغذیه در بسیاری از کودکان بروز می‌یابد به طوری که هر ساله 10 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان از بین می‌روند. این موضوع در حالی است که با وجود تغذیه مناسب و کافی می‌توان از دوسوم این مرگ و میرها جلوگیری کرد. غذاهای تکمیلی برای کودکان معمولاً از 6 ماهگی توصیه می‌شود و تا 3 سالگی که شیر مادر به تدریج قطع می‌شود، ادامه می‌یابد. نکته مهم در انتخاب نوع تغذیه مناسب کودک، مربوط به بهینه‌سازی وضعیت تغذیه‌ای است تا هیچ اختلافی بین مواد مغذی مورد نیاز و آنچه که کودک قادر به مصرف، جذب و استفاده از آن است، وجود نداشته باشد. همچنین مشخصات غذاهای تکمیلی باید متناسب با سن کودک، دارای بافت و غلظت مناسب، به صورت‌های (مایع، نیمه‌جامد و جامد) و حاوی تمامی مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، فیبرها، مواد معدنی، ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها، آهن و غیره باشند.
در این میان نباید فراموش کنید که بهترین راه برای شروع غذا دادن به کودکان، استفاده از غذاهای خانگی است. در واقع غذاهای آماده شده در خانه می‌توانند به اندازه غذاهای کودک تجاری، مغذی بوده و مقرون به صرفه‌تر از آن‌ها باشند و نیز والدین می‌توانند کنترل بیشتری روی تنوع و بافت غذا داشته باشند. هر چند غذاهای کودک تجاری که با ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری غنی شده باشند نیز می‌توانند برای والدین شاغل به دلیل سهولت دسترسی، مورد استفاده قرار گیرند.
 

 ماه ششم

    فرنی   

زمان: از 6 ماهگی به بعد

مقدار تغذیه روزانه: از یک قاشق مرباخوری شروع می شود.

 مواد لازم:
آرد برنج       یک قاشق مرباخوری سرصاف
شکر           نصف قاشق مرباخوری سرصاف
شیر            5 قاشق مرباخوری( که بهتر است شیر مادر باشد)
آب              ( کمی) برای پختن آرد برنج

طرز تهیه:

آب و شکر و آرد برنج را با هم مخلوط می کنیم و بر روی حرارت می گذاریم. بعد از اینکه آرد برنج پخته شد، 5 قاشق شیر را اضافه کرده و می گذاریم بجوشد تا قوام بیاید. قوام آن باید کمی از شیرمادر بیشتر باشد. روز به روز بر حسب تحمل کودک، قوام آن بیشتر می شود تا به غلظت فرنی واقعی نزدیک شود.
در روش دیگر می توان بعد از اینکه آب و شکر و آرد برنج روی حرارت قوام آمد شیرمادر را اضافه کرد تا کمی رقیق تر شود.

در طول ماه ششم پس از شیرخوردن، بر حسب تمایل کودک 3 تا 4 بار در روز به او فرنی بدهید. k,chn

منبع: jybdji  تبیان

نظرات بییندگان :