برای درمان یبوست بعد از سزارین چه کارهایی باید انجام داد؟

  برای درمان یبوست بعد از سزارین چه کارهایی باید انجام داد؟

خانمي كه زايمان كرده از تخت بيرون بيايد و راه برود زيرا ‌نداشتن ‌تحرك پس از زايمان مي‌تواند مشكل يبوست را تشديد كند. به‌خصوص اينكه در مواردي براي كاهش درد داروهاي مسكن حاوي موادمخدر ...

یبوست پس از سزارین

یبوست پس از سزارین

بعضي از خانم‌ها بعد از زايمان دچار يبوست مي‌شوند و اين عارضه در خانم‌هايي كه به روش سزارين وضع حمل مي‌كنند، بيشتر ديده مي‌شود. در هر نوع عمل جراحي‌اي كه حفره شكم باز مي‌شود، امكان ايجاد نفخ شكم و كاهش حركات روده‌ وجود دارد...

 مادري كه دچار اين مشكل‌ها شده در چند روز اول پس از عمل جراحي در سمت راست شكم، درست زير ناحيه كبد، احساس درد مي‌كند. معمولا بيماراني كه دچار اين ناراحتي و درد مي‌شوند، از بيمارستان مرخص نمي‌شوند تا تحت مراقبت باشند.

در برخي موارد به درخواست پزشك روغن‌هاي معدني تجويز مي‌شود. مصرف حدود يك تا دو قاشق‌ سرخالي از آنها به مدت 2 روز كافي است. اين روغن‌ها از طريق بدن جذب نمي‌شوند اما از دستگاه گوارش عبور و هوا را خارج مي‌كنند بنابراين مصرف روغن‌هاي معدني اثري در شيردهي نخواهد داشت.

در مواردي هم ديده شده تنقيه با آب براي مادر انجام مي‌شود تا با اين كار گاز اضافه‌ بيرون بيايد اين عمل ناراحت‌كننده و دردناك است اما اگر پزشك صلاح بداند، بهتر است انجام شود. اگر محل جراحي سزارين خيلي دردناك نيست و پزشك اجازه تحرك مي‌دهد، لازم است، خانمي كه زايمان كرده از تخت بيرون بيايد و راه برود زيرا ‌نداشتن ‌تحرك پس از زايمان مي‌تواند مشكل يبوست را تشديد كند. به‌خصوص اينكه در مواردي براي كاهش درد داروهاي مسكن حاوي موادمخدر هم تجويز مي‌شود كه اين عامل هم در به‌وجود آمدن يبوست نقش دارد.

تغيير رژيم‌غذايي، مصرف روزانه 8 تا 12 ليوان آب، مصرف غذاهاي مغذي حاوي فيبر، ميوه و سبزي‌هاي فاقد نشاسته مثل انجير، خرما، آلو و كلم‌بروكلي نيز بسيار موثر است و مي‌تواند يبوست را از بين ببرد. خانم‌هايي كه بعد از سزارين سعي مي‌كنند در رختخواب بمانند بايد به اين نكته توجه كنند كه يبوست در كمين آنهاست و اگر دچار يبوست شوند، ترس از درد و اكراه از دفع مدفوع مي‌تواند شرايط زخم و بخيه‌هاي آنها را بدتر كند.

اگر تازه زايمان كرده‌ايد، بهتر است با قدم‌زدن در خانه شروع كنيد و در صورت تمايل به قدم‌زدن در محيط بيرون از منزل، حتما يك نفر را همراه ببريد چون در صورت وقوع هر وضعيت ناراحت‌كننده، گيجي يا خستگي به كمك او نياز خواهيد داشت. هر چه فعاليت و انجام ورزش‌هاي سبك را طبق نظر پزشكتان زودتر آغاز كنيد، بيشتر به سلامت جسم و ذهن خود اهميت داده‌ايد.

منبع: salamatiran.com

نظرات بییندگان :