با کودکان چگونه ارتباط برقرار کنیم => رمز و راز برقراری ارتباط قوی با کودکان

با کودکان چگونه ارتباط برقرار کنیم => رمز و راز برقراری ارتباط قوی با کودکان

والدین می كوشند تا واكنش های قوی به او آموزش دهند اما یك كودك بالغ كه فقط به توضیح و دلیل عادت كرده است در برابر محدودیتهای جدید حتی بیشتر از یك نوجوان عادی طغیان می كند...

با کودکان چگونه ارتباط برقرار کنیم 

با کودکان چگونه ارتباط برقرار کنیم

اشتباه بزرگی كه والدین مرتكب می شوند این است كه در مورد مشكل زیاد صحبت می كنند و روش های ارتباطی خود را زودتر از موعد (نسبت به سن كودك) به كار می بندند و از كلماتی استفاده می كنند كه كودك معنی آنها را نمی فهمد.

كودكان و نوجوانان به روشهای تدبیری بهتر پاسخ می دهند تا جملات سنگین و بی انتها.

سعی كنید با بالغ شدن فرزند خود بر عمق ارتباطات بیفزایید و از واكنش های منفی بكاهید.

والدینی كه همیشه سعی كرده اند در تربیت فرزند خردسالشان از توضیح و دلیل استفاده كنند اغلب به این نتیجه می رسند كه با بزرگ تر شدن كودك نه تنها مشكل حل نمی شود بلكه بدتر هم می شود زیرا وقتی كودك به مرحله ای از رشد عقلی می رسد كه بتواند همچون یك فرد بالغ عمل كند والدین می كوشند تا واكنش های قوی به او آموزش دهند اما یك كودك بالغ كه فقط به توضیح و دلیل عادت كرده است در برابر محدودیتهای جدید حتی بیشتر از یك نوجوان عادی طغیان می كند.
در نتیجه بهتر است در مورد كودكان كم سن و سال بیشتر از مدیریت و در مورد كودكان بزرگتر از ارتباط استفاده شود.

سایت کودکان ما به نقل از آفتاب :ما می توانیم عشق و علاقه واقعی خود را به فرزندانمان ابراز نماییم. كافی است تا فرصت های كوتاهی را كه داریم به بهترین شكل مورد استفاده قرار دهیم. در واقع، باید عشق ورزیدن و ابراز علاقه به فرزندان را در اولویت برنامه های خود قرار دهیم. باید به این نكته نیز توجه داشته باشیم كه راه های برقراری ارتباط عاطفی با كودكان متعدد است. به اعتقاد برخی از روان شناسان بهترین روش برای برقرار كردن ارتباط عاطفی با كودكان ایجاد ارتباط معنادار و صادقانه و تلاش برای حفظ آن است.


برای این كه بتوانید با فرزندانتان ارتباط معنادار برقرار كنید باید نسبت به مواردی كه به آن ها اشاره می شود توجه نمایید و سعی كنید آن ها را مشتاقانه انجام دهید:

۱ـ زمان

یك راه مؤثر برای حفظ رابطه عاطفی با فرزندان این است كه روزانه حداقل ۱۵ دقیقه از وقت خود را به آن ها اختصاص دهیم و در این فرصت، نقش ها، دیدگاه و رهنمودهای پدری و مادری خود را ابراز كنیم. در بازی های فرزندان ۶ و ۱۲ ساله خود حاضر شویم. اگر قرار است كار دستی یا روزنامه دیواری درست كند به او كمك كنیم و برای خریدن CD مورد علاقه نوجوان خود با او همراه شویم.

در این زمان محدود ۱۵ دقیقه ای به یاد داشته باشید كه فرزندتان رئیس شماست. در كنار فرزندتان قدم بردارید و به رفتارهای او بدون پیشنهاد دادن و یا نظارت كردن توجه كنید. در این صورت، او می تواند آن چه در درون خود پنهان كرده است بیرون بریزد؛ از جمله احساسات خود را. او درك می كند كه از جانب شما پذیرفته شده و مورد علاقه شماست. اگر نمی توانید برای هر یك از فرزندان خود چنین فرصتی را در نظر بگیرید، اشكالی ندارد، مدت زمان را كاهش دهید، اما بر عمق و كیفیت ارتباط خود بیفزائید. مشتاقانه به سخنان او گوش دهید، به علایق او پاسخ دهید و سعی كنید تا تمامی توجه تان را به او معطوف گردانید.

۲ـ قدرت كلامی

به نیروی واژ ه های خود پی ببرید. به شكلی با فرزندانتان گفت و گو كنید كه همدلی و همراهی و پشتیبانی تان را حس كند. مراقب باشید شما را به عنوان دشمن یا رقیب نبیند. مثلاً هنگامی كه فرزندتان از مدرسه به خانه برمی گردد و از برخورد تند و نامناسب معلم خود شكایت می كند بهتر است ابتدا او را درك كنید. با مهربانی با او سخن بگویید و اضطراب و نگرانی او را كاهش دهید. به او بفهمانید كه موافق او هستید. در این صورت می توانید به رفع مشكل بپردازید.

دیدگاه خود را به او منتقل سازید و نشان دهید كه آمادگی شنیدن دل نگرانی او را دارید. بالطبع او نیز آمادگی پیدا خواهید كرد تا نصایح شما را بشنود.

نیروی واژه ها و جادوی كلمات و الفاظ هنگامی كه مشكلی وجود ندارد نیز معجزه آساست. به طور مثال، وقتی كه فرزندتان به خانه می آید، با اشتیاق و علاقه از وقایع و اتفاقات روزمره او پرس و جو كنید. به جای این كه بگوئید: «لباست را آویزان كن، دستت را بشوی و ...» از او بپرسید: «بازی امروز چه طور بود؟ چند تا گل زدید؟ تعریف كن چه اتفاقی افتاد؟» این مهارت ارتباطی شماست كه مكالمه را طولانی تر می كند و علاقه و عشق شما را به فرزندانتان اثبات می نماید.

۳ـ هیجانات

هنگام بروز هیجانات صبور باشید. از طریق نام گذاری هر یك از احساسات فرزندانتان مانند عصبانیت، ترس، دل سردی، ناراحتی و خوشحالی می توانید به او كمك كنید هیجانات و احساسات خود را كنترل كند.

در حالی كه هیجانات و احساست فرزندتان را تأیید می كنید، رفتار او را محدود سازید. با این روش رابطه ای نزدیك و صمیمانه بین شما و فرزندتان برقرار خواهد شد.

۴ـ عشق و محدودیت ها

به خاطر داشته باشید كه شما می توانید همزمان با عشق ورزیدن به فرزندانتان، محدودیت های مورد نظرتان را نیز اعمال كنید.

منبع: آفتاب

نظرات بییندگان :