بارداری هفته به هفته =>هفته یازدهم بارداری

بارداری هفته به هفته =>هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری شما شروع شده به همین مناسبت فرزند شما لگد زدن را آغاز میکند تا نگرانی ها شما را بر طرف کند پس این علامت خوبی برای شماست و شما همواره تا پایان نه ماهگی باید گوش

بارداری هفته یازدهم 

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری شما شروع شده به همین مناسبت فرزند شما لگد زدن را آغاز میکند تا نگرانی ها شما را بر طرف کند پس این علامت خوبی برای شماست و شما همواره تا پایان نه ماهگی باید گوش به زنگ این حرکت باشید گرچه تا هفته شانزدهم و یا بیستم ممکن است به وضوح این حرکات را تجربه نکنید چرا که عدم حرکت جنین اصلا نشانه خوش آیندی نیست عجله نکنید به مرور زمانهای خواب و بیداری جنین خود را بهتر تشخیص میدهید . ناخن های کودک شما در حال نمودار شدن و رشد است درست مانند هفته های پیش هنوز بزرگترین اندام جنین شما سر اوست .

هفته یازدهم حاملگی

شکل جنین در هفته یازدهم حاملگی 

صدای قلب جنین شما شاید بهترین آهنگی باشد که در تمام عمرتان شنیده اید به شما تبریک میگویم شما به کمک دستگاههای سونوگرافی قادر به شنیدن این ملودی زیبا هستید. قابل به ذکر است که ضربان قلب کودک شما 120 تا 140 ضربه در دقیقه است .

هنوز پوست جنین شما شفاف است و تمام رگهای خونی او قابل مشاهده است در این هفته استخوانهای او در حال رشد و تکامل است ریشه دندانهای او به تدریج در حال شکل گرفتن است و انگشتان دست و پای او دیگر کاملا از یکدیگر مجزا شده . اکنون ستون فقرات جنین شما نیز قابل دیده شدن است.

مجددا پیشنهاد میکنم از نمایی دور تر فرزند خود را تصور کنید برای این کار کافیست به اشکال زیر توجه کنید

وضعیت جنین در یازدهم هشتم :

ـ سر تقریبا نصف سایز بدن است.
ـ پلکها بسته هستند و تا 24 هفته بسته می مانند.
ـ ارگانهای جنسی خارجی در حال رشد نمو هستند.
ـ فولیکول موی پوستی تشکیل می شوند.
ـ گوشها تقریبا بطور غیر طبیعی در دو طرف سر پایین هستند.
ـ دندانها شروع به تشکیل شدن می شوند.

کودک شما اکنون به اندازه یک انجیر است و بدن او کاملا شکل گرفته است؛ حدود 4.1 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اکثر رگهای خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوانهای او در حال تشکیل شدن بوده و ریشه دندانهای کوچک او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او کاملا از یکدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود که مچش را باز و بسته کند. او لگدهای آرامی می زند و کش و قوس می آید؛ حرکات ریز او به قدری نرم و روان است که بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حرکتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و کاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، کوچولوی شما ممکن است سکسکه هم بکند. از آنجا که او هنوز خیلی کوچک است، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حرکات او را احساس کنید.

بارداری هفته یازدهم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته یازدهم حاملگی

وضعیت مادر در هفته یازدهم بارداری :

 شما ممکن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده کنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی کنید یاد بگیرید که کدام یک از این عوارض طبیعی هستند و کدام یک ممکن است نشانه یک مشکل احتمالی باشند. همچنین ممکن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه کارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه کارهایی ممکن است خطرناک باشند. بچه و رحم بزرگ می شوند، همچنین خودت دچار افزایش وزن می شوی. بیشتر مادرها از این که وزنشان در دوران حاملگی بالا می رود خوشحالند و بعضی ها هم نه. اما به تعغییراتی که در بدنت به وجود می آید افتخار کن. در هر صورت وزن اضافه در دوران حاملگی به وجود می آید. زیرا مقدار ذخیره ی چربی در بدن افزایش می یابد. اما دقت کن که چه چیزهایی می خوری و از خوردن بیش از حد غذاهای چرب و با شکر بالا خودداری کن. لازم نیست که بیش از اندازه بخوری. زیرا اگر جنین از حد نرمال بیشتر رشد کند ممکن است که در وفت تولد مشکلی پیش بیاید. سالم و به اندازه ی کافی بخور. حتما متوجه شده ای که در نوک سینه حفرههایی به وجود می آید و نوک سینه تیره رنگ می شود. ذخایر چربی در بدن اضافه می شوند و مجاری شیری جدیدی در پستانها تشکیل می شوند. اینگونه بدن برای شیردهی آماده می گردد.

نکته قابل توجه اینکه برای اندازه گیری قد جنین از اصطلاحی به عنوان CRL یا crown rump length  استفاده میشود که عبارت است از: قد جنین که از سر تا قسمت باسن او اندازه گیری میشود و دلیل آن این است که در طول بارداری جنین بصورت خمیده است و نمیتوان قد واقعی او را اندازه گیری نمود 

حالت اندام شما نیز در این هفته چیزی شبیه به شکل زیر است

حاملگی هفته یازدهم

تصویری از اندام مادر  در  هفته 11 بارداری

توصیه های هفته یازدهم بارداری

اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد که غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نکرده اید (بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه می کنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد.


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40


منابع: akairan.com- .pregnancy.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما


نظرات بییندگان :