بارداری هفته به هفته =>هفته هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته =>هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم غدد جنسی تخمدانها و یا بیضه ها در حال شکل پذیری است ، استخوانها بصورت غضروفی پدیدار و دست و پاها از بصورت کاملتری قابل تشخیص است . رنگدانه های چشم پدیدار میشوند

بارداری هفته هشتم

هفتم هشتم بارداری8

جنین شما به سرعت در حال رشد یافتن و بزرگ شدن است قد او تقریبا به 1.6 سانتیمتر رسیده است پس بهتر است از این به بعد علاوه بر در نظر گرفتن عکسهای سایت کودکان ما در گوشه تصویر وزن و قد او را نیز ملاحظه کنید.

در هفته هشتم غدد جنسی تخمدانها و یا بیضه ها در حال شکل پذیری است ، استخوانها بصورت غضروفی پدیدار و دست و پاها  بصورت کاملتری قابل تشخیص است . رنگدانه های چشم پدیدار میشوند ، دست ، پا و سر و شکم به وضوح قابل روئیت هستند.

و بینی او نیز با کمی دقت قابل روئیت است. شاید بد نباشد که بدانید در این هفته، قلب جنین شما ، با 2 برابر سرعت ضربان قلب شما در حال تپیدن است.


هفته هشتم حاملگی8

شکل جنین در هفته هشتم حاملگی 

وضعیت جنین در هفته هشتم :

طول جنین حدود 1.6 سانت است.
جوانه های پایی به ران – ساق و پا تقسیم می شود .
جوانه های بازویی به دست – بازو – و شانه تقسیم می شود.
غدد جنسی (بیضه یا تخمدانها ) تشکیل می شود.
غضروف و استخوان تشکیل می شود.
دستها بر روی مچ خم شده و بر روی برجستگی قلبی قرار می گیرد.
پاها به خط وسط نزدیک می شود.
پلک ها تقریبا چشمها را می پوشاند.
گوش خارجی بخوبی در حد پیشرفته تشکیل می شود.
سر یک حالت مستقیم تر یافته و گردن رشد و نمو بیشتری می یابد.
اندامها درازتر می شود.
در مکانهایی که استخوان بعدا تشکیل می شود، غضروف وجود دارد.
سر به سمت جلو بر روی قفسه سینه خم می شود.
رنگدانه ها در چشم پدیدار می شود.
فیبر های عصبی به لوب بویای مغزی اتصل می یابد. و زمینه را برای حس بویایی آماده می کند.
ساقه مغزی قابل شناسایی است.

اکنون اندازه کودک شما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یک لوبیا قرمز) است. او مرتبا حرکت می کند و تغییر مکان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حرکتهای او را در داخل رحم خود حس کنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلکهای او تقریبا به طور کامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازکی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شکل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او کشیده شده اند. هر کدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد کنند. هرچند ممکن است شما دائما درباره جنسیت کودک خود فکر کنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نکرده اند که جنسیت او را نشان دهند.

بارداری هفته هشتم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته هشتم حاملگی

وضعیت مادر در هفته هشتم :

 وزن شما چندان افزایش پیدا نکرده است، اما مسلما برخی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودی به سوتین های بزرگتری نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است اندازه دور کمر شما نیز افزایش یابد، که در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتنی خود را کنار بگذارید. تغییر دیگری که چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگی، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای کودکتان را برآورده کند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا می کند. ویتامینهای روزانه را به طور مرتب مصرف کنید تا مطمئن شوید که آهن اضافی مورد نیاز را مصرف کرده و دچار کم خونی نخواهید شد.
تغییرات هورمونی ممکن است موجب شوند که شما احساس خستگی یا تنبلی کنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یک مشکل معمول در این مرحله می باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتی کنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژی شما را کاهش می دهد. سعی کنید بین 9 تا 10 ساعت در شب بخوابید یا اینکه در طول روز کمی استراحت کنید.

نکته قابل توجه اینکه برای اندازه گیری قد جنین از اصطلاحی به عنوان CRL یا crown rump length  استفاده میشود که عبارت است از: قد جنین که از سر تا قسمت باسن او اندازه گیری میشود و دلیل آن این است که در طول بارداری جنین بصورت خمیده است و نمیتوان قد واقعی او را اندازه گیری نمود itji fi itji

حالت اندام شما نیز در این هفته چیزی شبیه به شکل زیر است

حاملگی هفته هشتم8

تصویری از اندام مادر  در  هفته 8 بارداری

توصیه های هفته هشتم بارداری

حاملگی موجب می شود اندام شما به سرعت تغییر کند، و در طی هفته های آتی، سینه و شکم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده های غذا روی دستمال غذا روی دامن شما می ریخت، اما از این به بعد، خرده های غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن کودک، خم شدن روی بشقاب برای شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لکه بر بخرید تا برای اتفاقات آتی آماده باشید!


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

جدول پیشرفت رشد قد و وزن جنین

منابع: akairan.com- .pregnancy.com -webmd.com -lifekowsar.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما


نظرات بییندگان :