بارداری هفته به هفته => هفته شانزدهم بارداری

بارداری هفته به هفته => هفته شانزدهم بارداری

انتظار میرود شما از این هفته به بعد حرکات او را کاملا حس کنید برخی از مادران میگویند حرکن جنین مانند این است که یک ماهی در شکمتان در حال شنا کردن و بازی است. پس سعی کنید

بارداری هفته شانزدهم

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری شما شروع شده اکنون و جنین شما خیلی سریع به سوی تکامل پیش میرود قلب او هر روز پر کاتر میشود و روزانه حدودا 25 لیتر خون را پمپاژ میکند . جالب است بدانید او صدای شما را میشنود ، با ابروها و پوست صورتش حالات مختلفی من جمله ناراحتی را نمایان میسازد اما نگران نباشید تغییر حالاتی که او در چهره اش از خود نشان میدهد هیچ ربطی به اعمال و رفتار شما ندارد ، چشمهای جنین شما بسته هستند ولی حرکت ضعیفی را از خود به نمایش میگذارند. چشمهایش در در جای واقعی خود جای گرفته اند و گوشها یش نیز به همین منوال .

هفته شانزدهم حاملگی

شکل جنین در هفته شانزدهم حاملگی 

بند ناف او کمی بزرگتر و پهن تر میشود  زیرا بند ناف جنین حکم بزرگراهی را دارد که مواد غذایی را از طریق خونی که در آن جاریست به جنین منتقل میکند.

انتظار میرود شما از این هفته به بعد حرکات او را کاملا حس کنید برخی از مادران میگویند حرکن جنین مانند این است که یک ماهی در شکمتان در حال شنا کردن و بازی است. پس سعی کنید یا او سخن گفتن را آغاز کنید چرا که به اعتقاد بسیاری از دانشمندان سخنان شما در این دوره باعث میشود دایره لغتنامه او پس از تولد و زبان گشودن بسیار پربار باشد.

اثر انگشت جنین نیز از این هفته به بعد در حال شکل گیریست و عملا کودک شما به سمت و سویی میرود که هویتی یکتا و بی بدیل از خود به جای گذارد.

وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری :

کودک شما با طولی به اندازه 11.6 سانتی متر و وزنی حدود 100 گرم کودک شما به اندازه یک گلابی بزرگ شده است! با این حال در سه هفته آینده او به سرعت رشد خواهد کرد؛ وزن او دو برابر شده و چند سانتی متر به طول او اضافه خواهد شد. اکنون اعضای قسمت پایینی بدن او بیشتر رشد کرده اند. سر او صافتر قرار گرفته است و چشمهای او در جلوی صورتش جای دارند. گوشهای او هم در نزدیکی محل نهایی شان قرار دارند. برخی از اندامهای بدن او که کامل تر هستند (از جمله سیستم گردش خون و مجاری ادراری) مشغول فعالیت می باشند. قلب او روزانه در حدود 25 لیتر خون را پمپ می کند و کل خون او چندین بار در تمام بدن او می چرخد و در اواخر دوران حاملگی این مقدار به حدود 190 لیتر افزایش می یابد. پوست سر او نیز در حال شکل گیری است، هر جند موهای او هنوز هم قابل تشخیص نیستند. چشمهای او با اینکه بسته هستند به آرامی حرکت می کنند و حتی رشد ناخنهای انگشتان پای او آغاز شده است.


بارداری هفته شانزدهم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته شانزدهم حاملگی

وضعیت مادر در هفته شانزدهم بارداری :

 آیا اطرافیانتان به شما گفته اند که چقدر جذاب به نظر می رسید؟ سرخی گونه ها (ناشی از حاملگی) یک واقعیت است که عامل آن افزایش جریان خون در سطح پوست بدن می باشد. با تثبیت مقادیر هورمونها و کم شدن حالتهای تهوع خود شما نیز لذت بیشتری از این دوران می برید. همچنین به علت کاهش شدید احتمال سقط جنین پس از هفته چهاردهم شما دلواپسی چندانی نسبت به سلامت کودک خود نخواهید داشت و این هم عامل دیگری برای خوب بودن حال شما است!
به زودی شما یکی از بهترین لحظات حاملگی را تجربه خواهید کرد: احساس کردن حرکت کودکی که در شکم دارید. برخی از خانمهای حامله این لحظه مهیج را در هفته شانزدهم تجربه می کنند در حالی که اکثر خانمها باید تا هفته هجدهم یا بیشتر منتظر بمانند. اگر این اولین حاملگی شماست چندان دلواپس نباشید. ممکن است این اتفاق تا هفته بیستم هم رخ ندهد. اولین حرکتهای کودک ممکن است مثل لرزش حرکت حبابهای هوا یا حتی شبیه به درست کردن ذرت بوداده به نظر بیایند. در هفته های بعد شما مطمئنا لگد زدن کودک را احساس خواهید 


حاملگی هفته شانزدهم

تصویری از اندام مادر  در  هفته 16 بارداری

توصیه های هفته شانزدهم بارداری

حتی اگر در خانه می مانید برای یک آخرهفته رمانتیک برنامه ریزی کنید؛ وقتی نوزاد شما به دنیا بیاید دیگر شما و همسرتان قادر نخواهید بود که یک آخر هفته را به تنهایی با هم بگذرانید. این موقعیت را از دست ندهید. بیشتر از این هم صبر نکنید زیرا با آغاز سه ماه سوم ممکن است مسافرت برای شما بسیار خسته کننده و زجرآور شود. اگر نمی توانید به مسافرت بروید در شهر خود بگردید و از مصاحبت با یکدیگر لذت ببرید. حتی یک شام دونفره و سینما هم می تواند گزینه خوبی باشد!


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

منابع: akairan.com- .pregnancy.com-vatandar.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان مانظرات بییندگان :