بارداری هفته به هفته => هفته سی و هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته => هفته سی و هشتم بارداری

توسعه عمده ای که جنین شما در حال پشت سر گذاشتن است تشکیل و تکمیل مجرای اشک است . اندامهای جنسی او بصورت کامل تشکیل شده او شدیدا به صداهایی که میشنود واکنش

بارداری هفته سی و هشتم

هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری هم بالاخره رسید تبریک میگویم بیش از 90% راه را به سلامتی پشت سر گذارده اید. توسعه عمده ای که جنین شما در حال پشت سر گذاشتن است تشکیل و تکمیل مجرای اشک است . اندامهای جنسی او بصورت کامل تشکیل شده او شدیدا به صداهایی که میشنود واکنش نشان میدهد و با انگشتان خود را بازی میکند و گاها انها را مشت میکند .

هفته سی و هشتم حاملگی

شکل جنین در هفته سی و هشتم حاملگی 

شما نیز بعنوان مادر ممکن است انقباضاتی را که روز به روز شدیدتر میشود را تجربه کنید اما به هر حال شما بهتر میدانید که تا پایان مسیر راهی نمانده است.

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری :

کودک شما حسابی چاق شده است! او  3083 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز  49.8 سانتی متر است. او می تواند خیلی محکم چنگ بیندازد که این را هم به زودی می توانید با انگشت خود امتحان کنید! اندامهای او کاملا رشد کرده و در مکان نهایی خود قرار دارند. ولی ریه ها و مغز او هرچند به اندازه ای رشد کرده اند که بتوانند فعالیت کنند اما تا زمان تولد و مدتی پس از آن نیز به رشد خود ادامه می دهند. فکر می کنید چشمهای کودک شما چه رنگی هستند؟ ممکن است نتوانید به درستی پاسخ دهید. اگر چشمان او قهوه ای باشند احتمالا به همین رنگ باقی خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاکستری تیره یا آبی پررنگ باشد ممکن است به همین رنگ باقی بمانند و ممکن است تا 9 ماهه شدن نوزاد سبز فندقی یا قهوه ای شوند. این امر بدان خاطر است که امکان دارد عنبیه کودک (بخش رنگی چشم او) در ماههای اول پس از تولد رنگدانه بیشتری ذخیره کند. به همین دلیل امکان ندارد که رنگ چشمهای او روشن تر یا آبی تر شوند. عنبیه های سبز فندقی و قهوه ای بیشتر از عنبیه های آبی یا خاکستری رنگدانه دارند.بارداری هفته سی و هشتم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته سی و هشتم حاملگی

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری :

 ممکن است خواب در طول شب برای شما خیلی سخت تر شده باشد و یک خواب راحت نداشته باشید. سعی کنید در طول روز بخوابید زیرا این کار ممکن است تنها چاره شما برای مدت باقی مانده باشد. به حرکات کودک خود نیز دقیقا توجه کنید. با اینکه فضای اطراف او خیلی تنگ شده است اما باید هنوز هم فعال باشد. تورم پاها در این هفته های نهایی طبیعی است؛ اما در صورت مشاهده تورم در دستها یا صورت، افزایش وزن ناگهانی، سردردهای مداوم یا شدید، تاری دید، دیدن لکه ها یا جرقه های نورانی و یا درد در ناحیه بالای شکم فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید؛ زیرا این حالتها ممکن است نشانه یک وضعیت حاد به نام پره اکلامپسی باشند. همسر خود را تشویق کنید تا آرامش داشته باشد و کارهایی را که دوست دارد، انجام دهد؛ زیرا بعد از تولد نوزاد وقتی برای تفریح نخواهد داشت.


بارداری هفته 38

 تصویری از اندام مادر  در  هفته 38 بارداری

توصیه های هفته سی و هشتم بارداری

مطالب مربوط به نحوه مراقبت از نوزاد را بخوانید: اکنون زمان مناسبی است که کم کم خواندن مطالب مربوط به حاملگی را تمام کنید و مطالب مربوط به مراقبت از نوزاد را مرور کنید. بعد از تولد نوزادتان فرصت زیادی برای مطالعه نخواهید داشت، پس حداقل در مورد هفته های اول تولد نوزاد مطالب لازم را فرا بگیرید.


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

منابع: akairan.com- .pregnancy.com-vatandar.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما

نظرات بییندگان :