بارداری هفته به هفته => هفته سی و دوم بارداری

بارداری هفته به هفته => هفته سی و دوم بارداری

شما در این هفته و هفته های بعدی مقداری سوزش در سر دل خود حس میکنید همچنین اگر به سینه های خود دقت کنید نشانه هایی از تغییر را در آن مشاهده خواهید کرد . و شاید قابل

باداری هفته سی و دوم 

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری نیز از راه فرا رسید . با رشد و تجمیعی که چربی های زیر پوست او پیدا کرده آهسته آهسته از شفافیت پوست او کاسته میشود و دیگر نشانی از رگهای خونی زیر پوست او نیست . اجزا درون بدن او بواسطه تیره شدن پوستش دیگر قابل مشاهده نیست. او همچنین مهارتهای زندگی را هر روزه تمرین میکند . مهارتهایی همچون لگد زدن مک زدن  انگشت شصت و تنفس .

شما در این هفته و هفته های بعدی مقداری سوزش در سر دل خود حس میکنید همچنین اگر به سینه های خود دقت کنید نشانه هایی از تغییر را در آن مشاهده خواهید کرد . و شاید قابل تشخیص باشد که شیر در آنها در حال تولید است.و گاها از نوک سینه هایتان ماده زرد رنگی که اسمش آغوز هست نیز ترشح میشود.

هفته سی و دوم حاملگی

شکل جنین در هفته سی و دوم حاملگی 


شما در این ایام همچنین شاهد کمر دردهایی خواهید بود که گاها طاقت شما را میرباید. اما تحمل کنید و سعی کنید بیشتر استراحت کنید.

نشت ادرار بیشتر معضلی است که مادران باردار در این ایام با آن مواجه هستند شاید حتی نتوانید آنرا با کسی عنوان کنید اما اصلا نترسید این مورد تقریبا در بین تمامی خانمهای باردار شایع هست ، گاهی با عطسه کردن ، خندیدن یا سرفه بیش از حد این ترشحات شما را آزار خواهد داد . نکته مهم این است که اگر این ترشحات در هر بار در حد یک استکان شد زنگ خطر به صدا در آمده و شما باید سریعا به دکتر مراجعه کنید چرا که ممکن است مایع آمنیون کیسه آب جنین باشد اما در حال اگر مقدار که بیرون می آید زیاد نباشد اصلا جای نگرانی نیست چرا که ادرار به طور کامل تخلیه نشده و با فشاری که جنین به مثانه شما وارد میکند باقی مانده ادرار در مثانه شما به بیرون انتقال پیدا میکند.

وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری :

احتمالا اکنون وزن کودک شما حدود 1702 گرم و طول او هم حدود 42.4 سانتی متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخنهای انگشتان پاهای او درآمده اند و ناخنهای انگشتان دستهای او هم رشد کرده اند. برخی از کودکان در این مرحله موی واقعی هم درآورده اند در حالی که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه به کرک هلو دارند. جنین دیگر د ر آب بچه بالا و پایین نمی رود، بلکه بیشتر در رحم استراحت می کند. وقتی جنین می خوابد چشمهایش را بسته می کند و وقتی که بیدار می شود چشمهایش را باز می کند. چشمهای جنین به طور معمول آبی است، اما نمی دانیم که رنگ اصلی آن چیست و چه رنگی خواهد شد. این به آن دلیل است که رنگدانه ها هنوز آماده نیستند. کامل شدن رنگ چشمها به این بستگی دارد که چشمها در معرض نور قرار بگیرند. تازه وقتی که بچه در سن دو سالگی است رنگ چشمهایش کامل است. ناخنهای جنین آنقدر بلند است که جنین می تواند خود را بخاراند.

بارداری هفته سی و دوم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته سی و دوم حاملگی

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری :

 در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبولهای قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به کودک شما می باشد. با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می کند. با رشد کودک شما بواسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می کند. بعلاوه ماهیچه های شکمی شما کشیده تر شده، هورمونها موجب سست تر شدن رباطهای ماهیچه ها می شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصبهای شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. در صورتی که در پاهای خود احساس کرختی (بی حسی) و یا خارش می کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.


بارداری هفته 32

 تصویری از اندام مادر  در  هفته 32 بارداری

توصیه های هفته سی و دوم بارداری

لیست اسامی کسانی را که می خواهند پس از زایمان به شما کمک کنند آماده کنید: ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف از جمله کارهای خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضی از خانمها آنقدر پس از زایمان شلوغ می شود که حتی نمی توانند برای انجام کارهای خانه به دیگران امر و نهی کنند! این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید؛ روزها و هفته های آول پس از ورود نوزاد واقعا غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اینکه بدانند چه کاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند. پس از هم اکنون آماده شوید؛ فهرست زیر می تواند به شما کمک کند تا بتوانید کارهای مختلف را افراد مناسب واگذار کنید:
- اگر کسی به شما گفت که مایل است در هفته های اول پس از زایمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را یادداشت کنید.
- اطمینان حاصل کنید که امکانات و مواد شوینده به اندازه کافی در دسترس است.
- یک برنامه مراقبت یا یک گردش برای بقیه فرزندان خود تدارک ببینید.
- از یکی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید که برای آب دادن به گلدانها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما کمک کند.
- یک لیست کامل از خواروبارهای مورد نیاز روزانه یا چند روزه را تهیه کنید که بتوانید آن را برای خرید به یکی از دوستانتان بدهید.
- نحوه استفاده از دستگاههای مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرفشویی) را بنویسید.
- از یکی از همسایگان بخواهید که زباله های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

منابع: akairan.com- .pregnancy.com-vatandar.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما

نظرات بییندگان :