بارداری هفته به هفته => هفته سی ام بارداری

بارداری هفته به هفته => هفته سی ام بارداری

شاید هورمونهای جدیدی که قرار است در بدن شما ترشح شود کمی شما را بد خلق کند پس با علم به این موضوع شرایط را تحت کنترل خود در آورید لازم است فکری هم به حال کفشهای خود

بارداری هفته سی ام

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری نیز از راه رسید تنها 10 هفته دیگر باقی مانده پس جای تبریک دارد . در این هفته چشم جنین درون شما باز هم در حال رشد کردن است او در حال آماده کرده خود برای دیدن فضای خارج ار رحم است در حال حاضر او قادر به دیدن اشیاء نزدیک به خود است و هنوز چشمان او قدرت دیدن اشیاء دور را ندارند.

افزایش اندازه شکم شما نشانه بارزی است که کودک شما به سرعت در حال رشد و نمو است . مغز او نیز در حال تعالی و تکامل است کوچولوی نابغه شما از این به بعد میتواند دمای بدنش را تنظیم کند و تحت کنترل مغزش بیاورد. پس آرام آرام او موهای کرکی جنینی خود را که تا کنون از پوستش محافظت میکردند را آرام آرام از دست میدهد و از این هفته ریزش آن پرزها شروع خواهد شد.

هفته سی ام حاملگی

شکل جنین در هفته سی ام حاملگی 

کمی نفس آرام بکشید و آرامش را در ذهن خود تداعی کنید شاید هورمونهای جدیدی که قرار است در بدن شما ترشح شود کمی شما را بد خلق کند پس با علم به این موضوع شرایط را تحت کنترل خود در آورید لازم است فکری هم به حال کفشهای خود بکنید چون بواسطه تولید هورمونهای جدید پاهای شما ورم میکند و کفشهای شما برایتان کوچک خواهد شد.

وضعیت جنین در هفته سی ام بارداری :

اندازه کودک شما کمی بیشتر از 39.9 سانتی متر شده است و وزن او حدود 1319 گرم می باشد. مایع آمنیوتیک اطراف او اکنون حدود 700 گرم است اما با گذشت زمان کودک شما رشد کرده و حجم بیشتری از رحم را به خود اختصاص خواهد داد و در نتیجه حجم مایع آمنیوتیک اطراف او کاهش خواهد یافت. چشمان او باز و بسته می شوند، او قادر است بین تاریکی و روشنایی تمایز قائل شود و حتی می تواند حرکت یک منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال کند. هنگامی که کودک شما متولد شود چشمانش را در بیشتر طول روز بسته نگه می دارد. هنگامی که چشمانش را باز می کند می تواند به تغییرات نور واکنش نشان دهد. اما میزان دقت بینایی او تنها 20/1 (یک بیستم) است، یعنی فقط اشیائی را دقیقا تشخیص می دهد که تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. بینایی طبیعی در بزرگسالان (برای افراد سالم) برابر با 20/20 (بیست بیستم) است.


بارداری هفته سی ام

 عکس جنین در رحم شما در  هفته سی ام حاملگی

وضعیت مادر در هفته سی ام بارداری :

 شما ممکن است این روزها کمی خسته باشید، خصوصا اگر به مشکلات خواب یا بدخوابی هم دچار شوید. همچنین ممکن است نتوانید درست راه بروید یا اشیاء را درست حمل کنید. این حالت هم کاملا قابل درک است. شما بواسطه هورمونهای دوران حاملگی هم سنگین تر شده اید هم تعادل خود را از دست داده اید و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. این امر می تواند موجب این شود که شماره کفش شما نیز افزایش یابد؛ و البته ممکن است که این تغییر دائمی باشد. تغییرات سریع خلق و خوی خود را در اوائل حاملگی به یاد می آورید؟ عارضه هایی که هم اکنون برای شما رخ می دهند باضافه تغییرات هورمونی ممکن است موجب شود که حالتهای ماههای اول دوباره به سراغ شما بیایند. ممکن است شما نگران این مطلب باشید که آیا کودک شما چه شکلی خواهد بود یا اینکه آیا شما والدین خوبی خواهید بود یا خیر. این نگرانیها طبیعی هستند. اما اگر نمی توانید بر این حالتها غلبه کنید و از نگرانی دربیایید، یا بیش از حد مضطرب و زودرنج شده اید، با پزشک یا مامای خود صحبت کنید. شما ممکن است از جمله 10% خانمهای حامله ای باشید که افسردگی را از افسردگی خفیف تا متوسط در دوران حاملگی شان تجربه می کنند.


حاملگی هفته 30

 تصویری از اندام مادر  در  هفته 30 بارداری

توصیه های هفته سی ام بارداری

اسباب و وسایل کودک خود را آماده کنید: این کار می تواند یک گزینه مناسب برای همسر شما یا یکی از دوستانتان که می خواهد به شما کمک کند باشد. آماده کردن تخت گهواره دستی و کالسکه دستی می تواند برای شروع خوب باشد، زیرا سرهم کردن قسمتهای مختلف آنها کار نسبتا دشواری است. وسایلی از قبیل تاب نوزاد یا نی نی لای لای، آویز بالای تخت کودک، بی سیم مخصوص و نمایشگر کودک (که بوسیله آن می توانید محل قرار گرفتن کودک خود را مشاهده کنید یا با شنیدن صدای او از وضعیت او اطمینان حاصل کنید) ممکن است به باطری نیاز داشته باشند پس اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی باطری تهیه کرده اید. استفاده از باطری قابل شارژ و شارژر می تواند گزینه مناسبی باشد. اگر به دلیل بیماری یا شرایط خاصی نباید به کودک شیر دهید، اکنون زمان مناسبی است تا سرویس شیردهی نوزاد (شیردوش، شیشه شیر و پستانکها) را استریل و ضدعفونی کنید.


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

منابع: akairan.com- .pregnancy.com-vatandar.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما

نظرات بییندگان :