بارداری هفته به هفته =>هفته سیزدهم بارداری

بارداری هفته به هفته =>هفته سیزدهم بارداری

کمتر حالت تهوع به شما دست میدهد ولی آهسته آهسته جنین شما رو به رشد است و در ناحیه شکم و لگن خود دردی را احساس کنید که ناشی از کش آمدن و باز شدن این اندام باشد.

بارداری هفته سیزدهم

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری شما فرا رسیده و این اولین هفته از سه ماه دوم بارداری شماست گرچه قدری از مشکلات سه ماهه اول بارداری شما کاسته میشود و کمتر حالت تهوع به شما دست میدهد ولی آهسته آهسته جنین شما رو به رشد است و در ناحیه شکم و لگن خود دردی را احساس کنید که ناشی از کش آمدن و باز شدن این اندام باشد.

هفته سیزدهم حاملگی

شکل جنین در هفته سیزدهم حاملگی 

هنوز سر جنین از بدنش بزرگتر است و تقریبا نسبت سر به بدن 1 به 3 است . در این هفته کودکتان دم و بازدم را تمرین میکند . بدن او به سرعت در حال رشد است ، استخوانهای او در حال قوی شدن و شما به زودی قادر به درک ضربه هایی هستید که جنین شما باعث آنهاست . در این هفته گوشها در جای اصلی خود قرار میگیرند و حالت تثبیت شده ای به خود میگیردند.  با بزرگتر شدن پاهای او در این هفته امید است که حرکت او را بنوانید آهسته آهسته حس کنید.

وضعیت جنین در هفته سیزدهم بارداری :

ـ طول جنین حدود 7.4 سانتیمتر است (دو برابر طول در هفته هفتم)
ـ ناخنها ایجاد می شوند.
ـ اثر انگشتها شروع به تشکیل شدن می کند.
ـ جوانه های دندانی به تعداد 20 عدد ظاهر می شود.
ـ طنابهای صوتی شروع به تشکیل شدن می کند.
ـ نای ، ریه ها ، معده ، کبد ، پانکراس  و روده ها به آخرین فرم خود تشکیل می شوند.
هر چند کودک شما هنوز خیلی کوچک است، اما احتمالا شکم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد که همه خواهند فهمید شما باردار هستید! در واقع اکنون کودک شما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.4 سانتی متر یعنی به اندازه یک میگوی بزرگ! طول دارد و حدود 23 گرم است. صرف نظر از اندازه اندامها نسبت به یکدیگر، بدن کودک شما در داخل رحم، کاملا شکل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پبش، اندازه اندامهای کودک شما متناسب تر شده و اندازه سر او در حدود یک سوم کل بدن است. انگشتان کوچک او (که هر کدام یک اثرانگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. کلیه ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت هستند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیک (که قبلا آن را می بلعید) می ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد کودک شما پایان یافته است و احتمال وقوع سقط جنین بسیار کاهش می یابد.


بارداری هفته سیزدهم

 عکس جنین در رحم شما در  هفته سیزدهم حاملگی

وضعیت مادر در هفته سیزدهم بارداری :

غذا تنها برای برطرف کردن نیاز غذایی بدن نیست، بلکه باید از آن لذت برد. در دوران حاملگی باید به طور دقیق توجه داشت که چه چیزی در طول روز می خوری. مادر حامله به مواد غذایی تازه نیاز دارد و باید تا حد امکان از غذاهایی استفاده کند که در آن از مواد تازه استفاده شده است. در غذاهای آماده که از فروشگاه تهیه می شود نمک و مواد نگه دارنده بسیاری استفاده شده است و نمک چیزی است که برای مادر حامله مضر است. نسبت به آبمیوه و نوشیدنیهای گازدار، آب نوشیدنی بهتری است چرا که در آنها از شکر و مواد نگهدارنده استفاده شده است. مواظب باش که به اندازه ی کافی آب بنوشی. وزن رحم250 گرم است و داخل آن 2،5 دهم لیتر آب بچه است. طول رحم8 سانتیمتر از ناف پایینتر است و می تواند هم که بلندتر باشد.

نکته قابل توجه اینکه برای اندازه گیری قد جنین از اصطلاحی به عنوان CRL یا crown rump length  استفاده میشود که عبارت است از: قد جنین که از سر تا قسمت باسن او اندازه گیری میشود و دلیل آن این است که در طول بارداری جنین بصورت خمیده است و نمیتوان قد واقعی او را اندازه گیری نمود 

حالت اندام شما نیز در این هفته چیزی شبیه به شکل زیر است

حاملگی هفته سیزدهم

تصویری از اندام مادر  در  هفته 13 بارداری

توصیه های هفته سیزدهم بارداری

 اکنون باید جشن بگیرید؛ این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول است! هفته آینده، شما در سه ماهه دوم حاملگی خود قرار دارید. این مسئله به دو دلیل خیلی مهم است: اول اینکه احتمال سقط جنین در شما بسیار کم شده است و دوم اینکه در اکثر خانمهای حامله عوارض اولیه حاملگی (مانند تهوع صبحگاهی) از بین می روند. با این حال در برخی موارد، سوزش معده جای تهوع را می گیرد. هرچند تا تولد نوزاد شما چندین ماه باقی مانده است، اما ممکن است سینه های شما در حال تولید کولوستروم یا آغوز باشند؛ یک ماده بسیار مغذی که غذای کودک شما را در روزهای اول تولدش تامین می کند، در حالی که تا جاری شدن شیر از سینه ها زمان زیادی باقی مانده است. همچنین بسیاری از زوجها در سه ماهه دوم شاهد افزایش میل جنسی می باشند، زیرا حالت تهوع کاهش یافته و انرژی بدن افزایش می یابد.


هفته 1

هفته 2

هفته 3

هفته 4

هفته 5

هفته 6

هفته 7

هفته 8

هفته 9

هفته 10

 

هفته 11

هفته 12

هفته 13

هفته 14

هفته 15

هفته 16

هفته 17

هفته 18

هفته 19

هفته 20

هفته 21

هفته 22

هفته 23

هفته 24

هفته 25

هفته 26

هفته 27

هفته 28

هفته 29

هفته 30

هفته 31

هفته 32

هفته 33

هفته 34

هفته 35

هفته 36

هفته 37

هفته 38

هفته 39

هفته 40

منابع: akairan.com- .pregnancy.com -webmd.com -ninisite.com

ترجمه و تلخیص :گروه سلامت سایت کودکان ما
نظرات بییندگان :