انواع گریه کودکان و تفاوت گریه نوزدان و راه های شناخت گریه کودک

انواع گریه کودکان و تفاوت گریه نوزدان و راه های شناخت گریه کودک

شما به عنوان مادر، همانطور که به مرور زمان با کودک خود بیشتر آشنا می شوید، معانی گریه های متفاوت کودک خود را بهتر و بهتر درک کرده و یک متخصص "گریه شناسی" می شوید

انواع گریه کودکان و تفاوت گریه نوزدان و راه های شناخت گریه کودک

انواع گریه کودکان تفاوت گریه نوزدان

مطالعات محققان فرانسوی نشان می دهد: چشمان نوزادان هنگام گریه، علت گریستن را نشان میدهد.
شناسایی علت گریه نوزاد از آن رو حایز اهمیت است که یکی از بزرگترین مشکلات زوج ها و والدین جوان آگاهی نداشتن نسبت به علت گریه نوزاد آنهاست.
به گزارش  پایگاه اینترنتی فرانسوی ‘مغز و روان’،نوزادان گریه می کنند و هیچ راهی برای خلاصی از گریه آنها وجود ندارد. از آنجا که نوزاد نمی تواند حرف بزند، گریه او ممکن است برای والدینش نگران کننده باشد و از خود بپرسند ‘از کجا بفهمیم مشکلش چیست؟
دانشمندان اسپانیایی با مطالعه رفتار والدین هنگام گریه نوزادشان دریافتند که والدین قادر به تشخیص تفاوت میان انواع گریه نوزاد نیستند.
بیشتر نوزادان در شش هفته اول زندگی به طور متوسط سه ساعت در روز گریه می کنند. اما تا سه ماهگی این میزان به یک ساعت در روز کاهش پیدا می کند.
محققان فرانسوی با انجام مطالعات آماری موفق شدند دلیل گریه کودک را تشخیص دهند.
تحقیقات این دانشمندان نشان می دهد، هنگامی که کودک از خشم می گرید چشمانی نیمه باز دارد، هنگامی که این گریه از روی ترس باشد، نوزاد چشمانش را کاملا باز نگه می دارد. و اگر نوزاد صدمه دیده، بیمار یا گرسنه و تشنه باشد با چشمانی کاملا بسته و با شدت زیاد گریه می کند.
به گفته محققان، اگر والدین قادر به تشخیص این گریه ها نباشند نمی توانند عکس العمل لازم برای آرام کردن نوزاد خود را انجام دهند.

 گریه زبان کودک است. کودک گریه می کند چون نمی تواند صحبت کند و نیازهای خود را برطرف سازد. بنابراین با گریه به ما اطلاع می دهد که به چه چیزی نیاز دارد. شما به عنوان مادر، همانطور که به مرور زمان با کودک خود بیشتر آشنا می شوید، معانی گریه های متفاوت کودک خود را بهتر و بهتر درک کرده و یک متخصص "گریه شناسی" می شوید. مطمئن باشید راست می گویم. بنابراین از امروز، اگر نوزادی دارید به گریه ها و حالت های او در حین گریه، خوب دقت کنید. بعد از مدتی در می یابید که گریه های او در حقیقت واژه هایی هستند که کودک با کمک آنها می خواهد به شما چیزی بگوید. اگر این کار را بکنید، شنیدن گریه کودک دیگر شما را نخواهد آزرد.

راه های شناخت گریه کودک
در این قسمت، راه های شناخت "انواع گریه کودک" بحث خواهد شد:
گریه ناشی از گرسنگی
اگر چند ساعتی از آخرین باری که به او شیر داده اید گذشته، تازه از خواب بیدار شده  یا جدیداً پوشک او را عوض کرده اید، او احتمالا گرسنه است. به او شیر بدهید تا گریه اش قطع شود.
گریه ناشی از خستگی
به دنبال این علایم باشید:  فعالیت او کم شده، به آدم‌های اطرافش و اسباب بازی ها علاقه نشان نمی دهد، چشمانش را می مالد، بی حال به نظر می رسد و خمیازه می کشد. اگر هر یک از این علایم را دیدید کودک به خواب نیاز دارد. او را بخوابانید و لطفا سر و صدا نکنید. سر و صدا هنگام خواب کودک برای او مضر است. صدای تلویزیون را  کم یا اصلا تلویزیون را خاموش کنید.
گریه ناشی از ناراحتی
اگر کودک ناراحت باشد مثلاخودش را خیس کرده و ساعت ها تحمل کرده، گرم یا سردش است، هنگام گریه کردن پیچ و تاب می خورد، گویی می خواهد از چیزی رها شود. منبع ناراحتی را پیدا کرده  و آن را بر طرف سازید.
گریه ناشی از درد
گریه درد، ناگهانی و به شکل جیغ است؛ درست مثل زمانی که خودمان صدمه ای می بینیم. بین گریه های کودک مکث هایی دیده می شود. دمای بدن او را چک کنید. لباس های او را درآورید و به دقت به دنبال آسیب محتمل باشید.
گریه ناشی از تحریک بیش از حد
اگر سر و صدای زیادی در اتاق وجود دارد، مثلا همه مهمان ها به جان بچه افتاده‌اند که با سر و صدا توجه او را جلب کنند، تلویزیون هم با صدای بلند روشن است، یکی هم پای تلفن دارد با شخص آن سوی تلفن دعوا می کند، یکی هم دارد برای بچه جغجغه تکان می دهد،(عجب مصیبتی)، گریه بچه ناشی از همین اوضاع است. کودک ناگهان چشمانش را می‌بندد یا سرش را برمی گرداند و گریه می کند.از مهمان ها بخواهید کمی آرام تر باشند(اگر این را بگویید مهمان ها پا می شوند و می روند، یک چیزی هم  به آدم می‌گویند)، تلویزیون را کم کنید(اصلا خاموش کنید)، شخص پای تلفن را هم آرام کنید و کودک را به اتاقی آرام وتاریک برده تا استراحت کند.
گریه ناشی از بیماری
وقتی کودک شما بیمار است، او از روی ضعف گریه می کند و گریه او شبیه ناله است؛ گویی  که می گوید: "مامان جان، کمکم کن، حالم خوش نیست". لطفا کمکش کنید، دروغ نمی گوید، حالش خوب نیست. دمای بدن او را چک کنید، به دنبال علایم بیماری باشید و  در صورت ضرورت او را به دکتر ببرید.
گریه ناشی از ناکامی
اول ناکامی را تعریف می کنم. ناکامی زمانی رخ می دهد که انسان به هدفش نمی رسد، وقتی اینگونه شد می گوییم شخص ناکام شده است. کودکی که تازه یاد گرفته است دستها و پاهایش را کنترل کند به دشواری می تواند به خواسته هایش برسد؛ به عنوان مثال، کودک می خواهد که اسباب بازی‌اش را بردارد، بعد از مدتی کوشش، خود را در انجام این کار ناتوان می بیند و در نتیجه احساس ناکامی کرده و شروع به گریستن می‌کند. شما باید برای قطع گریه کودک خواسته او را برآورده کنید.
گریه ناشی از تنهایی
اگر کودک خود را شیر داده و خوابانده اید و او خیلی زود بیدار شده است، گریه او می تواند ناشی از تنهایی باشد و می‌خواهد به آغوش شما بر گردد. او را در آغوش بگیرید.
ادامه بحث "گریه شناسی " را در هفته دیگر پی می گیریم. برای اینکه ارائه مطالب برای شما مفید باشد لازم است که  خوانندگان نظرات خود را برای ما ارسال کنند. من برای شما می نویسم و نه برای سایه ام؛ بنابر این منتظر نظرات شما از طریق نامه و تلفن به دفتر روزنامه هستم، تا بتوانم آنچه را که بیشتر مورد نیاز شماست بنویسم.   منتظر من باشید

منابع : nasle-farda.ir/- ایرنا

نظرات بییندگان :