آنفولانزا در دوران بارداري چگونه درمان میشود؟

آنفولانزا در دوران بارداري چگونه درمان میشود؟

استفاده از شربت ضد احتقان سودوافدرین یا سودامز در صورت مصرف به مقدار عادی بعد از سه ماهه اول بارداری بی خطر است، اما در مورد مصرف آن در سه ماهه اول بارداری مطالعات اندکی صورت گرفته است.

آنفولانزا در دوران بارداري

آنفولانزا در دوران بارداري

سرما خوردگی و آنفولانزا در بارداری
اکثر مردم در سال یک بار سرما می خورند، بنابراین اگر در طول بارداری خود دچار سرما خوردگی شوید جای تعجب ندارد. سرما خوردگی عادی کاملا برای جنین بی ضرر است. هیچ راه درمانی وجود ندارد و تنها راه، درمان علایم می باشد. اکثر دارو های سرما خوردگی مانند آنتی هیستامین ها، شربت های ضد سرفه و ... در صورتی که به مقدار تجویز شده مصرف گردند، بی خطر می باشند. در زیر توصیه هایی جهت درمان علایم سرما خوردگی پیشنهاد شده است.
به مقدار زیاد مایعات بنوشید تمام بیماری های ویروسی، بدن را دچار کم آبی می سازند و بارداری نیز آن را تشدید می کند. پس در صورت سرما خوردگی به میزان فراوان، آب و آبمیوه بنوشید و از مصرف شیر خودداری نمایید.
استفاده از شربت ضد احتقان سودوافدرین یا سودامز در صورت مصرف به مقدار عادی بعد از سه ماهه اول بارداری بی خطر است، اما در مورد مصرف آن در سه ماهه اول بارداری مطالعات اندکی صورت گرفته است.
استفاده از اسپری بینی استفاده از اسپری های ضد احتقان بینی به مدت کوتاه بلامانع است. ولی استفاده در دراز مدت حتی برای افراد غیر باردار، تنها مشکل را طولانی تر می سازد.
مصرف غذا های ساده سوپ مرغ دارای خواصی است که به کسانی که سرما خورده اند کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند. گر چه هنوز هیچ کس دقیقا نمی داند که آن خواص چیست.زريق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری خطری به همراه ندارد
سایت کودکان ما به نقل از انجمن فیزیولژی ایران :تازه‌ترين بررسی‌های انجام شده بر روی واکسن آنفلوانزا نشان می‌دهد که تجويز اين واکسن در دوران بارداری خطری برای جنين به همراه ندارد. در گزارشی که اخيراً در پانزدهمين کنفرانس بنياد ملی بيماريهای عفونی با محوريت «پژوهش در واکسن» در شهر Baltimore ايالت Maryland امريکا ارائه گرديد، بر بی‌خطر بودن واکسن آنفلوانزا در جنين تأکيد شده است. اين بررسی که از «سامانه ثبت عوارض جانبی واکسن‌ها» بين سالهای 1990 تا 2012 (اطلاعات 22 سال اخير) استخراج شده است، مبين آن است که تجويز واکسن آنفلوانزای H1N1 در دوران بارداری هيچ خطری برای جنين يا مادر به همراه ندارد. از سال 1997 واکسن آنفلوانزای غيرفعال شده تری‌والانت (TIV) برای مادران باردار توصيه شده است ولی در همه‌گيری سال 10/2009 واکسن آنفلوانزای غيرفعال شده منووالانت (MIV) برای مادران باردار که در پيشگيری از آنفلوانزای H1N1 در اولويت هستند، توصيه گرديد. اهميت اين واکسيناسيون در آن است که ابتلا به آنفلوانزا در خانمهای باردار، با افزايش خطر مرگ و مير همراه است. در اين گزارش آمده است که از سال 1990 تا 2009، تعداد 118 مورد عارضه جانبی متعاقب تجويز واکسن آنفلوانزا در خانمهای باردار به ثبت رسيده است. طی همه‌گيری آنفلوانزا در سالهای 10/2009، تعداد موارد گزارش شده از عوارض جانبی تزريق واکسن آنفلوانزا 288 مورد و از سال 2010 تا 2012، اين تعداد به 130 مورد بالغ گرديد. به طور ميانگين، اين عوارض طی دو روز اول پس از تزريق واکسن گزارش گرديده است. در طی همه‌گيری آنفلوانزا در سال 10/2009، دو مورد مرگ و مير، يکی به دليل پارگی آنوريسم آئورت و ديگری به دليل شوک خونريزی دهنده متعاقب عمل سزارين گزارش شده است. به طور کلی، شايعترين عارضه ثبت شده، سقط خودبخودی جنين و پس از آن زايمان زودرس بوده که با آمار جمعيت عمومی تفاوت معنی‌داری نداشته است. تقريباً 50% سقط‌های خودبخودی و 72% زايمان‌های زودرس، دست کم با يک عامل خطر (risk factor) مرتبط بوده است. بيشترين عامل خطر، سن بالای مادر (بيشتر از 35 سال) گزارش شده است. بررسی‌های انجام شده بر روی بيش از 530 مورد عارضه گزارش شده، مبين آن است که بين سالهای 1999 تا 2009، بيشترين عوارض ناشی از تزريق واکسن در سه ماهه دوم، ولی بين سالهای 2009 تا 2012، ناشی از تزريق واکسن در سه ماهه اول بوده است. بيشترين عارضه جانبی گزارش شده غير مرتبط با بارداری، عوارض مربوط به محل تزريق بوده است که از بين آنها، واکنش‌های آلرژيک غير آنافيلاکتيک به عنوان فراوان‌ترين مورد به ثبت رسيده است. هفت مورد ناهنجاری مادرزادی نيز گزارش گرديد ولی هيچ ارتباط معنی‌داری بين تزريق واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری و ناهنجاری‌های مشاهده شده در جنين به دست نيامد.fhvnhvd Hkt,ghkch

منبع:phypha.ir 

نظرات بییندگان :