آزمایش hiv در بارداری

آزمایش hiv در بارداری

انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون درمان های داروئی پیشگیرانه، در ۲۵ تا ۴۰ درصد رخ می دهند. در صورتی که خانم های HIV مثبت باردار شوند، لازم است داروهائی مصرف کنند که احتمال ...

آزمایش HIV در بارداری

آزمایش hiv در بارداری


سایت کودکان ما به نقل از آفتابدر سال ۱۹۸۱ در آمریکا برای اولین بار با نوعی بیماری عفونی مرموز مواجه شدند که در فاصله بسیار کمی در تمام نقاط دنیا گسترش یافت و جان هزار انسان را گرفت. پس از مدتی به دلیل تمایل این ویروس به سیستم ایمنی بدن و تخریب این سیستم به وسیله ویروس ایدز، آثار جبران ناپذیر این بیماری ظاهر می شود.

امروز شما را با بعد دیگری از HIV آشنا می کنیم. این که HIV برای یک خانم باردار چه خطرهائی را می توان به همراه داشته باشد و اصلاً یک خانم مبتلا به HIV می تواند باردار شود یا نه؟ برای پاسخ به این سكال مهم لازم است از پاره ای اطلاعات در خصوص این بیماری مطلع شوید.

از راه های انتقال ویروس HIV به بدن چه می دانید؟

۱) استفاده از وسایل تزریق مشترک (سرنگ، سوزن، آب، پنبه)

۲) آمیزش جنسی محافظ نشده (بدون کاندوم) یا شخص HIV مثبت (آمیزش واژینال یا مقعدی)

۳) سایر بیماری های آمیزشی احتمال انتقال HIV را افزایش می دهد.

۴) هرگونه خراش و خونریزی اندام تناسلی احتمال انتقال HIV را افزایش می دهد.

۵) کاندوم مؤثر در پیشگیری، کاندوم لاتکس است.

۶) انتقال از مادر به کودک در دوره بارداری و حین زایمان و شیردهی

۷) خون آلوده باقی مانده روی وسایل مورد استفاده در ختنه، خالکوبی (تاتو)، طب سوزنی حجامت، سوراخ کردن گوش، سلمانی مردانه و زنانه و استفاده مشترک از مسواک، تیغ اصلاح

۸) وسایل پزشکی و دندانپزشکی که کاملاً ضدعفونی نشده باشند.

۹) انتقال خون آلوده و پیوند اعضاء آلوده به HIV باشند، احتمال دارد که در دوران بارداری یا هنگام زایمان ویروس به فرزندان آنان سرایت کند. همچنین شیر دادن مادران HIV مثبت به فرزندانشان ممنوع است چون ویروس درون شیر ترشح شده و منتقل می شود.

۱۰) انتقال در مراحل مختلف بارداری بدون درمان های داروئی پیشگیرانه، در ۲۵ تا ۴۰ درصد رخ می دهند. در صورتی که خانم های HIV مثبت باردار شوند، لازم است داروهائی مصرف کنند که احتمال سرایت به فرزندانشان را کم می کند.

همچنین نوزاد متولد شده از این مادران باید مدتی داروی ضد HIV بگیرد و شش هفته و ۱۸ ماه پس از تولد آزمایش HIV شده تا وضعیت ابتلایش مشخص شود. به این انتقال از والدین به فرزند PTCT و یا انتقال عمومی می گویند.

حدود ۷۰ درصد موارد انتقال هنگام زایمان وقتی که نوزاد در تماس با خون مادر قرار می گیرد اتفاق می افتد.

داروهای ضدویروسی می توانند میزان این انتقال را به نصف کاهش دهند. زایمان با روش سزارین و نیز پرهیز از روش های آسیب رسان (مانند وسائل مورد استفاده در زایمان) می تواند باعث کاهش انتقال شوند. این انتقال می تواند در طول بارداری و شیردهی نیز اتفاق بیفتد.

من باردار هستم. آیا پزشک برای من آزمایش HIV درخواست می کند؟

در کشور ما انجام آزمایش HIV برای تمام خانم های باردار اجباری نیست و در بیشتر مواقع پزشکان بدون اجازه شما آزمایش HIV را درخواست نمی کنند.

بنابراین در مواردی که شما سوابق از رفتارهای پرخطر خود با همسرتان را به پزشک گفته باشید، یا خود او در معاینه ابتلاء شما که HIV را محتمل بداند، با شما درباره انجام آزمایش HIV صحبت خواهد کرد.

ـ آیا راهی برای جلوگیری از ابتلاء جنین مادران مبتلا هست؟

با استفاده از داروهای ضدویروسی می توان سلامت مادر را بهبود داد و به میزان زیادی از احتمال ابتلاء جنین کم می کند. توصیه می شود این مادران زایمان را به طریق سرازین انجام دهند تا احتمال سرایت به نوزاد کمتر شود. همچنین لازم است این مادران از شیر دادن به نوزاد پرهیز کنند.

ـ اگر زنی مبتلا به HIV باردار شود، چه باید بکند؟

هرگز نباید خودسرانه داروهای ضد HIV را قطع کرد. اگر پزشک در سه ماهه اول بارداری متوجه آن شود. ممکن است از شما بخواهد داروهای خود را قطع کنید یا داروهای دیگری مصرف کنید تا احتمال ناهنجاری های جنینی کم شود اما پس از سه ماهگی ممکن است داروهای دیگری را به داروهای قلبی شما اضافه کنند تا سرایت HIV به چنین کم شود.

ـ آیا مادر مبتلا به HIV مثبت باید به بارداری خود خاتمه دهد؟

گرفتن حق حیات چنین از نظر اخلاق پزشکی ممنوع است، مگر موجب به خطر افتادن سلامت مادر یا چنین باشد.

در مورد HIV با توجه به اینکه با داروهای موجود و پرهیز از شیردهی مادر مبتلا می توان در بیش از ۹۵ درصد از ابتلاء فرزند پیشگیری کرد. لومی به سقط جنین نیست.
نظرات بییندگان :